ESF projekts “Kompetenču pieeja mācību saturā”

2017. gada jūnijā Rīgas Strazdumuižas vidusskola- attīstības centrs kļuva par Valsts izglītības un satura centra (VISC) īstenotā ESF projekta “Kompetenču pieeja mācībusaturā” sadarbības partneri.

Centra speciālistu uzdevums bija laika periodā no 2017. līdz 2020. gadam sagatavot 15 mācību grāmatas Braila rakstā.

Laika posmā no 01. 06.2017. – 01. 07. 2020. esam sagatavojuši 16 mācību materiālus Braila rakstā gan latviešu, gan angļu valodā.

1. V. Veckāgana, Latviešu valoda 8. klasei; 4 sējumos
  2. V. Veckāgana, Latviešu valoda 9. klasei; 4 sējumos
  3. Challenge For Secondary School 1 Language Development Book ; 4 sējumos
  4. Challenge For Secondary School 1 Student’s Book ; 5 sējumos
  5. S. Goldmane, u.c. Pasaules vēsture pamatskolai. 3. daļa; 3 sējumos
  6. S. Goldmane, u.c. Pasaules vēsture pamatskolai. 4. daļa; 4 sējumos
  7. V. Matisāne, u. c., Challenge For Secondary School 2

Language Development  Book ; 7 sējumos

1. V. Matisāne, u. c, Challenge For Secondary School 2 Student’s Book; 4 sējumos
  2. I. Valtasa, Matemātika 1. klasei 1. daļa; 3 sējumos
  3. I. Valtasa, Matemātika 2. klasei 1.daļa; 2 sējumos
  4. I. Valtasa, Matemātika 2. klasei 2. daļa; 3 sējumos
  5. I. Valtasa, Matemātika 3. klasei 1.daļa; 2 sējumos
  6. I. Valtasa, Matemātika 3. klasei 2.daļa; 3 sējumos
  7. G. Andersone. Sociālās zinības 2. klasei; 3 sējumos
  8. R. Gribuste, D. Brante Bioloģija 9. klasei; 4 sējumos
  9. I. Vilks, Fizika 8. klasei; 3 sējumos

Visas šīs grāmatas atrodas skolas bibliotēkā, izglītojamie gan Strazdumuižas vidusskolā, gan arī citās Latvijas skolās var tās izmantot mācību procesā.

Lai sagatavotu mācību grāmatu Braila rakstā, nepieciešams: skenēt drukāto mācību materiālu (grāmatu), nolasīt tekstu ar programmas Abby Fine Reader palīdzību, veikt dokumenta formatēšanu (Word), rediģēt, konsultēties ar priekšmetu skolotājiem par Braila zīmēm un nepieciešamajiem attēliem, sagatavot attēlus, tulkot tekstu Braila rakstā, izmantojot tulkošanas programmu Duxbury, drukāt vajadzīgo eksemplāru skaitu, pārbaudīt, perforēt un iesiet grāmatu.

Tas ir darbietilpīgs process, kas prasa uzmanību, precizitāti, kā arī zināšanas un pacietību.

Kā interesantu piemēru varu minēt Mācību materiālu Sociālās zinības 2. klasei. kur 3. sējums ir izstrādāts ar mērķi padarīt sociālo zinību apguvi neredzīgam sākumskolas skolēnam atraktīvāku un interesantāku. Tādēļ 3. sējumā esam apkopojuši darba lapas atbilstoši mācību līdzekļa tēmām – tie ir taktili attēli ar piemērotiem uzdevumiem, ko iespējams veikt gan klasē, gan gatavojoties stundām. Tas ir ieguldījums un labs paraugs mācību līdzekļa adaptēšanā neredzīgiem izglītojamajiem, kas veikts šī projekta ietvaros Rīgas Strazdumuižas vidusskolā–attīstības centrā.

Braila raksta grāmatas plauktā.
Braila raksta grāmatas grāmatu skapī