2009. gadā Strazdumuižas internātvidusskolā – attīstības centrā vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem (Centrs) kā viens no metodiskā darba virzieniem tika uzsākta taktilo mācību materiālu (grāmatu, darba lapu, taktilo uzskates materiālu u.c.) drukāšana Braila rakstā. Šobrīd Centrs ir vienīgā institūcija Latvijā, kur gatavo mācību materiālus Braila rakstā.
Mūsu mērķis ir nodrošināt mūsdienīgus un kvalitatīvus drukātos mācību materiālus kā izglītojamiem, kas mācās Centrā, tā arī bērniem, kuri apmeklē vispārizglītojošajās skolās visā Latvijā. Gadu gaitā izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Vaivaru pamatskolu, kur grāmatas un citi materiāli nodrošināti diviem skolēniem ar smagiem redzes traucējumiem. Sadarbojamies arī ar pirmsskolas izglītības iestādēm- RPII “Sapņudārzs”; Talsu PII “Kastanītis”, kur neredzīgiem audzēkņiem nepieciešami taktilie attēli un materiāli lasītprasmes apguvei.
Laika posmā 2009. – 2019. gadam, sadarbojoties Centra metodiķiem un mācību priekšmetu skolotājiem, Braila rakstā sagatavotas un nodrukātas jaunākās mācību grāmatas latviešu valodā, matemātikā, vēsturē, ģeogrāfijā, angļu valodā un citos mācību priekšmetos.
Jebkuru tekstu, kas sagatavots elektroniski latviešu, krievu, angļu, vācu un daudzās citās valodās, iespējams pārtulkot Braila rakstā. Tas notiek ar speciālu datorprogrammu (WinBraille, Duxbury, ELPicsPRINT) palīdzību. Burtus un pieturzīmes programmas tulko automātiski; matemātikas un ķīmijas formulas bieži vien nākas pārrakstīt, izmantojot speciālas zīmju kombinācijas.
Drukāto mācību materiālu sagatavošana Braila rakstā ar taktilās grafikas (vizuālās informācijas pielāgotu atainojumu taktilā formātā) papildinājumiem, kas ļauj neredzīgiem izglītojamiem vieglāk uztver mācību vielu, kā arī dažādot tiem pieejamos informācijas iegūšanas avotus, ir sarežģīts un darbietilpīgs process.
Lai sagatavotu jebkuru mācību materiālu Braila rakstā, (tajā skaitā pārbaudes un eksāmenu darbus), ir nepieciešams:
- sagatavot materiāla tekstu datorizētai „tulkošanai” Braila rakstā (skenēt tekstu, ja materiāls ir pieejams papīra formātā, nevis kā elektronisks fails);
- „nolasīt” ieskanēto materiālu, izmantojot speciālu programmatūru;
- rediģēt nolasīto tekstu, izmantojot teksta redaktoru Microsoft Word;
- izdarīt vajadzīgās teksta korekcijas (piemēram, automātiski netiek pārtulkots teksta izcēlums, tāpat tekstā jābūt noteikta veida pēdiņām, domu zīmēm u.c. speciāliem apzīmējumiem);
- izvēlēties, vienkāršot un izgatavot nepieciešamos taktilos attēlus – shēmas, kartes, objektu attēlus utt.;
Kad minētie materiāla sagatavošanas darbi paveikti, dokumentu drukā ar speciālas iekārtas – Braila printera, palīdzību. Drukātie mācību materiāli Braila rakstā ir apjomīgi – piemēram, viena neliela, šādi nodrukāta grāmata var ietilpt vairākos biezos sējumos.