Tikšanās ar literatūrzinātnieci Janīnu Kursīti “Jānis Dreslers un latviešu humors”

13.septembrī Latvijas Neredzīgo bibliotēkā notika tikšanās ar literatūrzinātnieci Janīnu Kursīti.

Klausījāmies interesantu stāstu par karikatūrista un dzejnieka Jāņa Dreslera neparasto dzīvi un latviešu humora īpatnībām.

Pasākuma afiša

Pasākumā piedalījās 8.-12. klašu skolēni. Daudziem bija interesanti dzirdēt, ka, atrodoties grūtās dzīves situācijās, humors palīdz. Mākslinieka biogrāfija liecina, ja cilvēks ir spējīgs saredzēt dzīves saulaino pusi, tad tas palīdz cīnīties pret slimībām un depresiju.
8.b klases skolnieks Samirs Gasperovics jautāja, vai zinātniece ir interesējusies arī par romu valodu, kultūru un humoru. J. Kursīte palūdza Samiru nodziedāt kādu romu dziesmu. Zinatniecei patika zēna priekšnesums. Viņa paskaidroja, kurš cilvēks Latvijas Universitātē nodarbojas ar romu tautas valodu un vēsturi. Vēlāk bērni varēja aplūkot grāmatas. A. Jonans painteresējās par audio ierakstiem ar J. Dreslera joku pantiem.

Teksts: Dace Izotova

Tikšanās ar Janīnu Kursīti mūs aizved pie latviešu humora. Klausāmies Janīnas Kursītes stāstījumā par Jāņa Dreslera (1896 – 1971) – karikatūrista un literāta dzīvi un darbību. Karikatūrists, grafiķis, asprātīgo rīmju autors ir dzimis Vecmīlgrāvī strādnieku ģimenē.
Pirmo karikatūru Bolderājas kokzāģētavas strādnieka Dreslera izpildījumā 1912. gadā publicēja izdevums “Gailis”, taču popularitātes ziedu laiki attiecas uz 20. – 30. gadiem.

Skolēni un skolotāja bibliotēkas zālē klausās. Janīna kursīte ar Samiru.
Dreslers regulāri publicēja karikatūras ar asprātīgiem parakstiem dzejā, iedzīvinot kolorītos Jefiņu, Sprukstiņu, Slīmestu un Burbuļmāti. Žurnāla “Atpūta” 30. gados zīmētie komiksi par Jefiņu, Slīmestu un citiem līdz ar pašsacerētajiem pantiņiem darīja viņu latviešu tautā ļoti populāru.
Hugo savu stāvu pēta.
Ja man fraka polsterēta,
Skatīties uz sevi prieks,
Bet bez drēbēm – diegs kas diegs.
Pludmalē, kur kailums redzams,
Šitais defekts nebūs sedzams,
Vai ar sportu kaulus locīt?
Svarus ceļot, sevi mocīt?
Ārzemēs, lūk, drapes taisot,
Varot dzert tās nesamaisot.
Augums kļūstot skaists kā dievam,
Rekomendē – katram tievam.[9. Dadzis, nr. 9, 1961. gada 1. maijs.]

Janīnas Kursītes piemēri pārvēršas aizraujošā stāstījumā. Viņas pieredzē un bagātajos stāstos var klausīties ar milzu aizrautību.
Pasākums noritēja jautrā gaisotnē.
Paldies arī bibliotēkas darbiniecēm par uzaicinājumu!
Teksts: Ligita Zvirbule

Skatīt visus pasākuma foto attēlu galerijā.

Foto: Ligita Zvirbule un Dace Izotova