“Lasi un vērtē ’23” pirmais pasākums

2023. gada 10. oktobra pēcpusdienā Rīgas Strazdumuižas vidusskolas – attīstības centra plašajā konferenču zālē Latvijas Neredzīgo bibliotēkas darbinieces Līga un Gundega kopā ar mūsu skolas audzinātājām Kristīni Saliņu un Daci Izotovu sapulcināja savus 5. – 8. klašu zinātkāros grāmatu ekspertus uz bērnu un jauniešu lasīšanas veicināšanas programmas “Lasi un vērtē ’23” ietvaros “Bērnu un jauniešu žūrija 2023” pirmo pasākumu šajā mācību gadā. Ar mērķi veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, saliedēt mūsu skolas aizrautīgākos grāmatu lasītājus kopīgām lasīšanas aktivitātēm un rosināt diskusijās droši paust savas domas un vērtējumu par jaunākajām grāmatām, kas pamatā domātas jauniešu auditorijai, Latvijas Neredzīgo bibliotēkas darbinieces Līga un Gundega aicināja mūs arī šogad iesaistīties ikgadējā lasīšanas veicināšanas programmā “Lasi un vērtē” un kļūt par “Bērnu un jauniešu žūrija 2023” grāmatu kolekcijas ekspertiem. Bibliotekāres pastāstīja par plānoto sadarbību ar mums šajā mācību gadā un mūsu zinātkāro grāmatu ekspertu auditorijai uzdāvināja “Lasi un vērtē ’23” informatīvos plakātus un bukletus. Pasākuma turpinājumā īsumā iepazināmies ar mums saistošākajām grāmatām no šī gada kolekcijas, bet tuvāk tikām iepazīstināti tieši ar latviešu rakstnieka Dzintara Tilaka veltījumu Ukrainas kara bērniem – grāmatu “Zlatas ceļš”(2023). Grāmatas centrā ir 7. klases skolniece, trīspadsmitgadīgā ukraiņu meitene Zlata, viņas pārdzīvojumi un izjūtas, kad viņa, glābjoties no kara un domājot par izdzīvošanu, ir spiesta pamest savu dzimteni un doties uz tālo Latviju. Dzintars Tilaks iedvesmu grāmatai guvis ikdienas saskarsmē ar savās mājās uzņemto ukraiņu ģimeni. Abas bibliotekāres un mūsu skolas 8. klases skolniece Nameda, lasot priekšā šo grāmatu, lika mūsu auditorijai aizdomāties par karu Ukrainā, kas pārvērta daudzu jo daudzu cilvēku dzīves, sadragāja likteņus un izdzēsa arī cilvēku dzīvības. Aizdomājāmies par šajā karā cietušajiem bērniem, kam nācās pēkšņi atvadīties no savas bērnības, zaudējot savus tuviniekus un dažu mēnešu laikā kļūstot pieaugušiem, lai izdzīvotu.

Skolas aktu zālē skolēni lasa, pasākuma vadītājas arī lasa un stāsta.

Šis pasākums mūs rosināja klāt neesot, izjust Ukrainu, izjust un mēģināt saprast citu cilvēku pārdzīvojumus, izjūtas un zaudējumus, kā arī cerības, ka karam beidzoties, būs iespējams atgriezties Ukrainā, lai visu sakoptu un atjaunotu.

Visi pasākuma foto attēlu galerijā

Teksts un foto: Kristīne Saliņa