“Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.
Programmas mērķis ir nodrošināt Latvijas skolas vecuma bērniem un jauniešiem valsts garantētās izglītības iegūšanas ietvaros iespēju klātienē pieredzēt Latviju, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības, kultūrtelpu un attiecības dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.
Izglītojoša, muzikāla nodarbība ritma un skaņu pasaulē!
2025. gada 6. februāris
06.02. 2025. Cerību klasēs, 1.klasē. 1./2. klase kopā ar Nilu Īli un Maiju Sējāni- Īli devās muzikālu iespaidu gleznā. Skolēni iepazina dažādus mūzikas instrumentus, gan cilvēku , gan dabas radītus. Un kad muzikālā ritma priekšnesumā savu artavu iedeva katrs bērns ar savu mūzikas instrumentu!!! Tas bija baudījums ķermenim, kad ievibrēja gaiss! Paldies projektam “Skolas SOma”!
Teksts un foto: Aiga Tīzenkopfa
Ziemassvētu ieskaņa kopā ar “Saule i tuvāk”
2024. gada 9. decembris
Skolēni no 1. līdz 12. klasei ieskandināja Ziemassvētkus kopā ar postfolka grupu “Saule i tuvāk”.
Skolēni ne tikai klausījās, bet arī dziedāja līdzi, kā arī bija iespēja iepazīties ar latviešu tautas mūzikas instrumentiem un izmēģināt to skanējumu.
Visi pasākuma foto attēlu galerijā
Teksts: Sarmīte Rozīte
Foto: Nameda Anita Bronka
Mācību ekskursija uz Latvijas etnogrāfisko brīvdabas muzeju
2024. gada 4. decembris
4. decembrī 8.**/9.b un 9.a klases audzēkņi brauca mācību ekskursijā uz Latvijas etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kur piedalījās muzejpedagoģiskā nodarbībā “ Ziemassvētki Kurzemes zemnieka sētā” ( izglītojoša programma „skolas somas ietvaros“). Jauniešiem bija iespēja iepazīties ar zemnieku tradīcijām kādas bija gaidot Ziemassvētkus- izmēģināja bluķa vilkšanu, gāja rotaļās, kas saistītas ar gada ritējumu- gaismas un tumsas miju, dziedāja, gatavoja eglītes rotājumus no dzijas, gāja čigānos- pielaikojot dažādas nozīmes maskas un protams arī zīlēja nākošā gada veiksmi. Noslēgumā apmeklēja Usmas evanģēliski luterisko baznīcu, kur pacilāti dziedājām ” Ak eglīte, ak eglīte”. Šī brīnišķīgā nodarbība sniedza mums Ziemassvētku noskaņas un pastiprināja svētku gaidīšanas prieku.
Visi ekskursijas foto attēlu galerijā
Teksts un foto: Vineta Priede
Piedzīvojumu filma “Bum!”
2024. gada 2. decembris
Sadarbībā ar Rakstniecības un mūzikas muzeju 31. oktobrī projekta “Skolas soma” ietvaros Punktiņu, Cipariņu, Burtiņu, Komatiņu un 1./2.klases skolēni piedalījās izzinošā, aizraujošā un skanīgā nodarbībā “Skaņu galds.”
Nodarbībās skolēni aktīvi iesaistījās un radīja savas skaņas dažādos gadalaikos. Atklājām, cik skanoši ir mūsu gadalaiki un cik daudzveidīgas skaņas mums apkārt!
Pasākumu apmeklē: 10, 12. klases skolēni, sk. Ligita Z.
Sk. Jolanta J. palīdz kā asistents, skolēniem nokļūt līdz un no kinoteātra.
Paldies visiem kinoteātra “Forum Cinemas” darbiniekiem! Jutāmies gaidīti.
Teksts un foto: Ligita Zvirbule
“Skaņu galds” nodarbības
2024. gada 31. oktobris
Sadarbībā ar Rakstniecības un mūzikas muzeju 31. oktobrī projekta “Skolas soma” ietvaros Punktiņu, Cipariņu, Burtiņu, Komatiņu un 1./2.klases skolēni piedalījās izzinošā, aizraujošā un skanīgā nodarbībā “Skaņu galds.”
Nodarbībās skolēni aktīvi iesaistījās un radīja savas skaņas dažādos gadalaikos. Atklājām, cik skanoši ir mūsu gadalaiki un cik daudzveidīgas skaņas mums apkārt!
Teksts un foto: Airita Buša
Pasākums “Trīs labas lietas”
2024. gada 13. novembris
Ja tev piedāvātu izvēlēties zeltu vai trīs labas lietas, ko tu ņemtu? Un ja tomēr izvēle būtu trīs labas lietas, tad esi domājis, kas tās būtu?
13. novembrī 2./3. un 4. klases skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja muzikālo izrādi “Trīs labas lietas”. Pasākums noritēja VEF kultūras pilī.
Muzikālā izrāde bija fantastiska. Visiem zināmā, tradicionālā pasaka pasniegta tik mūsdienīgi un moderni. Apbūra gan grupas “Raxtu raxti” muzikālais izpildījums, gan krāsainās video projekcijas, gan izrādes paspilgtinājums laikmetīgās dejas izpildījumā.
Pretstatīts labais un ļaunais, dāsnais un mantkārīgais, gudrais un muļķīgais… Ar savu dzīves gudrību, ar vērtībām un labi zināmo, bet tik saistošo un brīnumu pilno sižetu, ka beigās labais vienmēr uzvar ļauno, tādu mēs ieraudzījām šo pasaku.
Patriotu nedēļa vēl par vienu skaistu mirkli bagātāka. Izrāde ar savu krāsainību emocionāli piepildīja katru no mums.
Paliek tikai saprast, secināt un darīt- trīs vai krietni vairāk labu lietu. Esam un paliek ar savām saknēm, vērtībām un tradīcijām!
Teksts un foto: Dzintra Pokule
Nodarbība Minhauzena muzejā
2024. gada 24. maijs
24. maijā 5. klase projekta “Skolas soma” ietvaros devās izzinošā ekskursijā uz Duntes muižu . Gida pavadībā notika muzejpedagoģiska nodarbība “Barons Minhauzens Duntes muižā”. Skolēni ir ar redzes traucējumiem varēja vairākus eksponātus aptaustīt, kas citiem nav atļauts. Nodarbība bija ļoti izzinoša un interesanta.
Teksts un foto: Irēna Ozoliņa
Ekskursijā uz Cēsīm un Drabešiem
2024. gada 20. maijs
Skaistā 20. maija dienā, draudzīgā kompānijā 2. un 3. klases skolēni kopā ar savām klašu audzinātājām devās ekskursijā uz Cēsīm un Drabešiem.
Sākotnēji apmeklējām dzirkstošo dzērienu “Mežezers” un gardo “Vinnis” medu ražotni. Ekskursijas laikā iepazināmies ar abiem uzņēmumiem, apskatījāmies, kā top produkti, kā tie tiek uzglabāti, kā tos fasē, kā arī, protams, nogaršojām garšīgos “Mežezera” dzērienus.
Skolas Somas projekta ietvaros mūsu mācību ekskursija turpinājās Drabešu Amatu mājās, kur mūs laipni sagaidīja draudzīga un atsaucīga saimniece, kas iepazīstināja ar Drabešu muižu un stāstīja par to, kā top sviests. Jauki, ka bērni varēja apskatīt un aptaustīt gan kannas, gan dažādus citus piena traukus, iepazīties ar dažādiem sviesta gatavošanas paņēmieniem, saprast, kā senatnē uzglabāja sviestu, kā to ievieto mārciņas traukā un veidoja atbilstošu formu, kā arī paši iemēģināt roku sendienās ierastā prasmē – sviesta kulšanā, kas mūsdienās lielākajam vairumam ir sveša.
Skolēni varēja apskatīt arī dažādus latviešu tradicionālos mūzikas instrumentus un izmēģināt, kā tos spēlē. Vislielākā interese bija par sitamiem instrumentiem un dažādām no koka un bērza tāss veidotām taurēm.
Kad sviests sakults, sviestmaizes ar gardu muti notiesātas, laiks īstām pusdienām turpat Drabešu muižas parka lapenē. Putnu dziesmu un dažādu ziedu ieskauti, pavasara saules un svaiga gaisa samīļoti, jaukiem iespaidiem pārpildīti, baudījām garšīgās pusdienas un skaisto mirkli.
Pirms došanās mājup vēl apmeklējām pasakaini skaistās Drabešu vējdzirnavas, sasveicinājāmies ar koka skulptūru-kaķīti, kas izkāpis no savām “Kaķīša dzirnaviņām”, un kopā ar šoferi Gunti, kas mūs izvizināja, devāmies uz skolu.
Kopā uzzinājām daudz jauna, darbojāmies un sadarbojāmies un jauki pavadījām dienu.
Visi ekskursijas foto attēlu galerijā
Teksts un foto: Dzintra Pokule
Ekskursija uz Āraišu ezerpili
2024. gada 17. maijs
17. maijā siltā un saulainā rītā 8.a un 8.b klases audzēkņi brauca ekskursijā uz Āraišu Ezerpili. Kur piedalījās izzinošā nodarbībā “Ceļojums cauri laikmetiem- no aizvēstures līdz viduslaikiem” (izglītojoša programma „skolas somas ietvaros“). Jaunieši orientējās pēc norādēm un stacijās pildīja dažādus uzdevumus- uzzinot daudz ko jaunu par šiem gadsimtiem. Nobaudīja miežu biezputru senajā māla traukā gatavotu uz uguns un paši cepa maizi ugunskurā, ko uztina uz mieta. Pēc šīs iespaidīgās nodarbības devāmies uz Kosmosa izziņas centru, kur izglītojamiem bija iespēja iepazīties ar kosmosa izpētes attīstību, dzīvošanu ārpus zemes un astronautu fiziskās un garīgās veselības trenēšanu u.c. Ekskursija izvērtās ļoti interesantu un daudz pozitīviem mirkļiem piesātināta. Mājās visi devās kaut noguruši, bet uzlādēti jauniem iespaidiem un saliedēti!
Visi ekskursijas foto attēlu galerijā
Teksts un foto: Vineta Priede
Teātris programmā “Skolas soma”
2024. gada 8. maijs
8. maijā mūsu skolas konferenču zāle pārtapa par teātri: skatītāju krēsli, kafejnīca ar galdiņiem, bufetes galds, pie kura apmeklētājiem bija iespēja saņemt gardu kārumu un sulas glāzi – tas viss gluži kā īstā teātrī.
Uz šo pasākumu pulcējās C klašu skolēni, lai programmas “ Skolas soma” ietvaros noskatītos JRT izrādi “ Skolotājs Jāps un klase”.
Skolotājs Jāps ir trešās klases audzinātājs. Viņš ir mazliet savāds, pat varētu teikt – jocīgs. Taču jocīgais Jāps ar savām jocīgajām izdarībām, izrādās, spēj palīdzēt bērniem saprast ļoti nopietnas lietas.
Mūsu skolēni, savukārt, vērojot izrādi, smējās, aplaudēja, pārdzīvoja un priecājās līdz ar Jāpu un viņa klasi.
Visi pasākuma foto attēlu galerijā
Teksts: Inese Feldmane
Foto: Zane Erentraute
Skaņu galds un dzeja
2024. gada 25. aprīlis
25.04.2024. Punktiņi un Cipariņi devās uz muzejpedagoģisko nodarbību ,,SKAŅU GALDS”” Rakstniecības un mūzikas muzejā, izmantojot projekta “SKOLAS SOMA” atbalstu.
Muzikāli iespaidi, kas radīti pašu rokām ar lociņu, ar akmentiņu, ar pirkstgaliem, ar patiesi lielu akmeni. Muzejpedagogi lasīja pavasarīgu dzeju, kas tika papildināta ar muzikāliem iespaidiem uz Skaņu galda.
Jauni iespaidi, jaunas sajūtas un jaunas pārdomas!
Teksts un foto: Sk. Aiga Tīzenkopfa, Airita Buša, Liene Laugale
Izglītojoša programma “Ciemos pie Turaidas fogta”
2024. gada 15. aprīlis
Visi pasākuma foto attēlu galerijā
Pie mums ciemos Mūzikas un rakstniecības muzeja pārstāves
2023. gada 15. decembris
Visi pasākuma foto attēlu galerijā
Nodarbība barikāžu muzejā
2023. gada 15. novembris
Projekta “Skolas somas ” ietvaros 15. novembrī 11. un 12. klases skolēni kopā ar mūzikas un vēstures skolotājiem devās uz barikāžu muzeju, lai apskatītu esošo ekspozīciju! Skolēni varēja pieskarties vēsturei, tiešā vārda nozīmē. Pēc muzeja apmeklējuma, skolēni veidos plakātu par tā laika notikumiem. Vēsture netiks aizmirsta.
Ekskursija Džūkstes pasaku muzejā
2023. gada 13. novembris
Projekta “Latvijas skolas soma “ ietvaros 2. un 3. klases skolēni viesojās viesmīlīgajā Džukstes pasaku muzejā.
Visi tika aicināti senās skolas ēkas virtuvē, kurā kādreiz saimniekojusi Luīze Lerha-Puškaite. Skolēni aizrautīgi gatavoja ūdens kliņģerus.
Kamēr kliņģeri cepās, bērni iejutās pagājušā gadsimta skolēnu lomā, spēlēja spēles, klausījās pasakas, skatījās leļļu teātra izrādi un devās ekskursijā pa muzeja ēku.
Pasākuma noslēgumā tika baudīti pašu gatavotie ūdens kliņģeri un silta tēja!
Teksts un foto: Dzintra Pokule
Visi ekskursijas foto attēlu galerijā
Praktiski izzinošā nodarbība mūzikā kopā ar Nila Īles mūzikas studiju
2023. gada 8. novembris
Nila Īles mūzikas studijas pārstāvji ciemojās mūsu skolā ar ,,SKOLAS SOMAS” finansiālu atbalstu. Cipariņu, Komatiņu, Punktiņu, Burtiņu un Saulīšu klases skolēni muzicēja ar dažādām perkusijām, kas ļoti atgādināja dabā dzirdētas skaņas. Vai kaut kur līst? Vai putni vītero? Vai tā bija dzeguze? Skaņu burvība pārņēma savā varā ikvienu.
Teksts un foto: Sk. Aiga Tīzenkopfa
Nodarbība Doma baznīcā
2023. gada 18. oktobris
18. oktobrī 5. klase projekta “Skolas soma” ietvaros devās izzinošā ekskursijā uz Rīgas Domu. Nodarbībā piedalījās arī daži vecāki. Vispirms skatījāmies mācību filmu par Rīgas Doma baznīcas vēsturi vienā no vēsturiskajām telpām. Tad gida pavadībā devāmies ekskursijā pa baznīcu. Tā kā skolēni ir ar redzes traucējumiem, tad atļāva vairākus eksponātus aptaustīt, kas citiem nav atļauts. Noslēgumā varējām katrs paspēlēt uz Doma baznīcas ērģelēm. Nodarbība bija ļoti izzinoša un interesanta.
Sajūtu piedzīvojumu Raiņa un Aspazijas vasarnīcā
2023. gada 15. oktobris
18.10.2023 Raiņa un Aspazijas vasarnīca – muzejā “Latvijas Skolas somas” ietvaros – baudām sajūtu piedzīvojumu
Sajūtu ceļojums ir taktils sajūtu piedzīvojums, kas ļauj caur dažādām maņām – dzirdi, tausti un smaržu – iepazīt dzejnieku sajūtu pasauli un muzeju kā draudzīgu vietu cilvēkiem ar redzes grūtībām.
Pirms mēs aplūkojam muzeja ekspozīciju, ir laiciņš, lai aizietu līdz jūrai un diezgan vējainā laikā ieelpotu tās gaisu, un papozētu, foto mirkļiem.
Skolēni ar lielu ieinteresētību iziet visas pieturvietas. Iejusties neredzīga cilvēka dzīves skatījumā nemaz nebija tik viegli. Jaunieši – zēni, saprot, ka bizes pīt neprot. Katram ir kāda pieturvietiņa, kura ir patikusi vis labāk, tomēr visi vienojas, ka kafijas smarža ir vilinājusi visus un rokas grimst kafijas pupiņās. Gide mums izrāda arī Raiņa un Aspazijas istabas.
Pasākumā piedalās: Ariana K., Lelde Ķ., Diāna D., Alīna A., Vera V., Artūrs K., Ralfs M., Raivo V., sk. Ligita Z.
Ekskursija uz Jaunpils pili
2023. gada 2. oktobris
2. oktobra saulainā rītā 8.a un 8.b klases audzēkņi devās uz Jaunpils pili, kur viņus sagaidīja teatralizēta ekskursija “Ielūdz pils atslēgu glabātāja”- (“Skolas somas” ietvaros) Jauniešiem bija iespēja iejusties pils galma ļaudīs un apģērbties atbilstoši 13. gadsimtam, iepazīt pils vēsturi un izmēģināt bruņinieku rīkus. Ekskursija beidzās ar lielgabala šāvienu, kas paliks uz visiem laikiem atmiņās. Paldies skolotājām Dacei Izotovai un Vinetai Priedei par noorganizēto jauko ekskursīju!
Teksts un foto: Vineta Priede
Visi ekskursijas foto attēlu galerijā
Rīgas muzeju apmeklējums
2023. gada 26. septembris
Projekta “Skolas somas ietvaros” 18.09. 2023. 4., 5. klases skolēni apmeklēja Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, 8. a., b klase 25.09.2023. apmeklēja Mencendorfa namu, kur notika muzejpedagoģiska nodarbība, 26.09.2023. 5. klases, 7., klases un 8. klases skolēni Rīgas dzelzceļa vēstures muzejā piedalījās radošā nodarbībā “Uzbūvē tvaika lokomotīvi”. Visas ‘’ šīs nodarbības noorganizēja sociālo zinību un vēstures skolotāja Gunta Dadeika.
Ekskursija uz Bauskas pili
2023. gada 15. maijs
Saulainā un siltā 15. maija ritā 8. a un 8. b klases izglītojamie brauca mācību ekskursijā, programmas- skolas somas ietvaros, uz Bauskas pili. Iepazināmies ar ģērbšanās kultūru 16.-17. gs. Kurzemes hercogistē. Jauniešiem bija iespēja pašiem izmēģināt prasmes apģērbt manikenu. Nodarbība izvērtās interesanta un aizraujoša. Ekskursijas ietvaros izstaigājām Bauskas pili, pabijām pils tornī un apmeklējām sardzes telpu, kuras griesti bija krāsoti ar buļļa asinīm. Patīkamas emocijas un plašu informācijas klāstu paņēmām sev līdzi no burvīgās Bauskas pils.
Teksts un foto: Vineta Priede
Visi ekskursijas foto attēlu galerijā
Nodarbība “Skaņu pavēlnieks”
2022. gada 5. decembris
5. decembrī Rīgas Strazdumuižas vidusskolā attīstības centrā projekta “Skolas soma” ietvaros viesojās Rakstniecības un mūzikas muzeja pārstāvji ar brīnumaino nodarbību “Skaņu pavēlnieks”.
Nodarbībā piedalījās vairāku klašu bērni, kas kopā ar muzeja pārstāvēm un savām skolotājām dažādu mūzikas instrumentu vadībā izspēlēja mums visiem labi zināmo latviešu tautas pasaku “Vecīša cimdiņš.”
Katrai klašu grupiņai pasaka skanēja citādi. Skolēni ar prieku un azartu piedalījās pasākumā, veidojot neatkārtojamu orķestri un izzinot dažādus mūzikas instrumentus.
Paldies par skanīgo un priecīgo dienu Lienai, Vizmai un Undīnei!
Teksts un foto: Dzintra Pokule
Visi “Skaņu pavēlnieka” foto attēlu galerijā
Tikšanās ar filmas “Māsas” režisori Lindu Olti un Ievu Pitruku LKS projekta “Kino visiem un visur Latvijā vadītāju
2022. gada 29. novembris
29. novembrī pirms tikšanās ar režisori L.Olti skolēni noskatījās filmu “Māsas”. Filmu bija viegli skatīties un uztvert skolēniem ar redzes traucējumiem, jo tika izmantoti audio titri. Liels paldies filmas veidotāju komandai par ieguldīto darbu!
Saruna ar režisori bija interesanta un aizraujoša. Jautājumi tika uzdoti gan no režisores puses par filmas iespaidiem, gan no skolēnu puses par filmas tapšanu. Skolēni daudz uzzināja par filmas uzņemšanas gaitu, par aktieru atlasi, par reālu notikumu attēlošanu.
Foto: Dzintra Makarova
Visi pasākuma foto attēlu galerijā
Mācību ekskursijā uz Līgatnes rehabilitācijas centru- Padomju Savienības bunkuru
2022. gada 3. oktobris
3. oktobra rītā 8.a un 8.b klases izglītojamie, kopā ar skolotājām Daci Izotovu un Vinetu Priedi, devās mācību ekskursijā (Skolas somas ietvaros) uz Līgatnes rehabilitācijas centru- Padomju Savienības bunkuru. Ekskursija izvērtās ļoti interesanta, jo pabijām 9 m zem zemes un ielūkojāmies 1982. gada celtajā bunkurā. Līgatnes rehabilitācijas centra teritorijā devāmies pastaigā pa Mitoloģisko taku, kur sastapām dažādus latviešu mitoloģijas tēlus. Ekskursijas noslēgumā nepalaidām garām Līgatnes tīklu parku, kurā pārvietojāmies un izlēkājāmies pa tīklu no 4- 7 m virs zemes. Skolā atgriezāmies pozitīvu emociju piepildīti un pātīkamu nogurumu pārņemti.
Foto: Vineta Priede
Visi ekskursijas foto attēlu galerijā
Vēstures stunda Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā
2022. gada 15. septembris
Apgūstam vēsturi kopā ar projektu “Skolas soma”. 4., 5., 6./7. un 8. klašu skolēni Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
Koncertlekcija “Es mīlu Tevi, Latvija”
2022. gada 24. maijs
24. maijā par godu skolas 150 gadu jubilejai izglītojamie no 1. līdz 12. klasei noklausījās koncertlekciju “Es mīlu Tevi, Latvija”, kurā uzstājās mūziķis Mārtiņš Kanters.
Foto: Dzintra Makarova
Nacionālā botāniskā dārza apmeklējums
2022. gada 27. aprīlis
Sākumskolas skolēni,apmeklējot Nacionālo botānisko dārzu,apbrīnoja banānkokus,redzēja,kā aug apeslīni un kafijas pupiņas,uzzināja,kā garšo agaves sīrups, smaržo dažādas ēteriskās eļļas un radoši iesaistījās visās aktivitātēs.
Foto: Vineta Krūmiņa
Ejamizrāde “Aleksandrs un Čaks”
2021. gada 9. novembris
Sagaidot Aleksandra Čaka 120. dzimšanas dienu, biedrība “DrKT” programmā “Latvijas skolas soma” piedāvā ejamizrādi – audiopastaigu “Aleksandrs un Caks”.
Ejamizrāde “Aleksandrs un Čaks” piedāvā izstaigāt Čakam nozīmīgas vietas Rīgas centrā.
Telefons, austiņas, gaisā virmo rudens smaršas.
Čaka dzejoļos un stāstos, vēsturiskos avotos un laikabiedru atmiņās balstītā ejamizrāde ir raidieraksts (podkāsts), kas klausāms, ejot un izjūtot Čaka dzīves nozīmīgos mirkļus. Dzejnieka dzīves stāsts ved no Čaka pēdējās mūža mīlestības Mildas Grīnfeldes dzīvesvietas Brīvības un Ģertrūdes ielu krustojumā uz Blaumaņa ielu, kur dzejnieks dzimis, vijas cauri Vērmaņdārzam līdz Rīgas Latviešu biedrības namam, pagriežas uz Benjamiņu namu, un pa Marijas un paša Aleksandra Čaka ielu aizved līdz dzejnieka mājām Lāčplēša ielā, no kurienes atgriežas sākumpunktā.
Foto: Ligita Zvirbule
Visi ejamizrādes foto attēlu galerijā
Mūzikas stunda Gaujienas pagasta “Anniņās” Jāzepa Vītola muzejā
2021. gada 13. oktobris
Katrīnas pārdomas par stundu: “Parasti man nepatīk muzeji un klausītos gidos un informācijā, kas man neinteresē, bet šajā muzejā stāstījums bija tik interesants, ka nevarēja pat acis novērst. Man tiešām lika iejusties tajos laikos un apkārtnē, vienu brīdi pat likās, ka man priekšā sēž īstais Jāzeps Vītols.”
Etnomuzeja apmeklējums
2021. gada 1. oktobris
1. oktobrī 1.un 2. klases skolēni projekta “Skolas Soma” ietvaros apmeklēja etnomuzeju “Cepures pasaule”. Kopā ar muzeja darbiniekiem izzinājām un iepazināmies ar pasaules tautu tradicionālām cepurēm: kokošņikiem, kroņiem, ķiverēm, šamaņu cepurēm un citām galvas segām. Bērniem bija iespēja uzlaikot dažādas cepures, kas viņos raisīja prieku, smieklus un izbrīnu. Piedaloties meistarklasē, katrs skolēns izveidoja savu īpašo cepuri no papīra.
Skolēni tagad zinās, cik bagātīga ir galvas segu pasaule, cik interesanti ir stāsti par to rašanos.
Paldies muzeja darbiniekiem par uzņemšanu un jauki uzburto atmosfēru!
Dalība Latvijas Nacionālā vēstures muzeja muzejpedagoģiskās programmas “Senā skola’’ nodarbībā
2021. gada 30. septembris
Mūsu skolas 3. un 4. klašu skolēni kopā ar savām audzinātājām Vinetu Krūmiņu, Skaidrīti Boļšaku un Kristīni Saliņu ceturtdien, 30. 09. 2021., plkst. 9:00 no rīta ar skolas autobusu devās uz Latvijas Nacionālo vēstures muzeju Brīvības bulvārī 32, Rīgā, lai programmas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros piedalītos Latvijas Nacionālā vēstures muzeja muzejpedagoģiskās programmas “Senā skola’’ nodarbībā, neparastā un aizraujošā vēstures stundā. Speciāli iekārtotā muzeja 4. stāva nodarbību zālē ar seniem, autentiskiem priekšmetiem no Latvijas teritorijas zinošas muzeja darbinieces vadībā mēs varējām aizceļot 140 gadus senā pagātnē, lai iepazītos ar skolām Latvijas teritorijā, sākot no 1880. gada. Noskaidrojām, kas ir pagastskola, kādus priekšmetus tā laika skolēni apguva, cik mācību gadus jeb ziemas gāja skolā, cik gadu vecumā sākās mācības, kāda bija senās skolas ikdiena. Mēs varējām salīdzināt, kas ir kopīgs un kas atšķirīgs skolām 19./20. gadsimtu mijā un mūsdienās. Sēžot arī senāku laiku skolas solos, mūsu bērni ar interesi aplūkoja un aptaustīja senos rakstāmpiederumus: zosu spalvas, grifeles, tintes pudelītes u. c. mācību piederumus, iesiet lakatā senās mācību grāmatas. Pēc šīs neparastās vēstures stundas devāmies pastaigā pa rudenīgo Bastejkalnu un, protams, aizgājām arī pie Brīvības pieminekļa, mūsu tautas brīvības simbola.
Izglītojoša nodarbība Turaidā “Ienāc tautasdziesmu pasaulē”
2021. gada 29. septembris
29. septembrī 7. klases izglītojamie kopā ar skolotājām Vinetu Priedi un Daci Izotovu devās mācību ekskursija uz Turaidas muzejrezervātu, kur piedalījās izglītojošā nodarbībā ” Ienāc tautasdziesmu pasaulē”. Ekskursijas laikā audzēkņi izstaigāja Dainu kalnu, atsaucot atmiņā latviešu tautasdziesmas, kuras ir saistītas ar kalnā esošajām akmens skulptūrām. 7. klases audzēkņi iepazina senos graudu kūlšanas, malšanas darbarīkus un mēģināja atpazīt pēc vārpām un graudiem, kas tā ir par labību. Iemācījās pagatavot salmu lelles un izmēģināja kā ir atpūsties uz cisu maisa. Izstaigāja Turaidas pils ēkas un pabija Turaidas tornī, lai izbaudītu pasakaini krāsaino rudens ainu! Pilna diena- interesanti fakti, jaukas emocijas, svaigs gaiss un kopā būšana- izdevusies ekskursīja!!!
Foto: Vineta Priede
Visi pasākuma foto attēlu gelerijā
Leļļu teātra izrāde “Sniega karaliene”
2021. gada 25. maijs
1. un 2. klase “Skolas somas” ietvaros 2021. gada 25. maijā attālināti noskatījās Latvijas Leļļu teātra izrādi “Sniega karaliene”.
Bērni sākuma sarunā uzzināja, ka Leļļu teātris ir savdabīga teātra nozare, viena no senākajām mākslas formām. Iepazinās ar Leļļu teātri, kura pamatā ir aktiera jeb dzīva cilvēka iedarbošanās uz nedzīvu priekšmetu, piešķirot tam cilvēciskas īpašības: vai tas būtu priekšmets, vai cilvēkveidīga lelle, vai arī maska, kas arī ir piederīga leļļu teātrim.
Klasē tika veikta aptauja par leļļu teātra apmeklējumu biežumu. No pieciem bērniem kopā ar ģimeni leļļu teātri ir apmeklējis viens bērns. Bērni izteica savas domas par redzēto.
1. klases skolēnu atsauksmes par izrādi:
Līva: Man patika Sniega karaliene, jo viņa bija ļoti skaista.
Deivids: Sniega karaliene bija ļauna, bet man patika mūzika no izrādes.
Kristers: Man patika lelles.
Gleznotājas Daigas Kaufmanes nodarbība
2021. gada 20. aprīlis
20. aprīlī 2021. gadā Latvijas valsts simtgades iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros mūsu skolā viesojās gleznotāja Daiga Kaufmane. Māksliniece iepazīstināja 1.a, 1.mazākumtautības, 3. un 4./5. klases skolēnus ar tradicionālu un netradicionālu glezniecības tehniku. Skolēni paši aktīvi līdzdarbojās, eksperimentēja un vēroja atšķirības, strādājot ar krāsām un smiltīm. Rezultātā izveidojās krāsaina, koša un katram pilnīgi atšķirīga smilšu glezniņa. Skolēniem ļoti pati šī nodarbība.
Darbus katrs saņēma līdzņemšanai par piemiņu no nodarbības, tāpēc skolēni vēl ilgi varēs priecāties par saviem darbiņiem.
Kinolektorijs, filma “Mans mīļais karš”
2021. gada 31. marts
6., 7., 8. klases skolēni no 22. marta līdz 31. martam piedalījās tiešsaistes kinolektorijā un noskatījās filmu “Mans mīļais karš”.
6. klases skolēna Ernesta pārdomas par filmu: “Tā ir diezgan iespaidīga un interesanta …. Filmas uzņemšanas mērķis pastāstīt patiesību par tiem laikiem, jo visi materiāli no tā laika vēstīja, ka cilvēki bija laimīgi un apmierināti, kas bija obligāti, bet neatbilda patiesībai. Vara baidījās no patiesības atklāšanas. Autores mērķis ir sasniegts, jo es sāku saprast, kā bija dzīvot tajos okupācijas laikos. Priecājos, ka tie laiki ir pagājuši un mūsdienās nav jācieš no tādām šausmām, un esmu pateicīgs autorei, ka viņa tik spilgti atspoguļoja tos laikus mūsdienās.”
8. klase:
Alīna: “Man patika tie momenti, kad no animācijas pārgāja uz dokumentālo filmu.”
Jānis: Latvijā animācijas filmas ir retums un pie tam vēl tik kvalitatīvas.Man filma parādījabēdīgos tā laika notikumus, kurus bija piedzīvojuši mūsu vecāki un vecvecāki. ”
Erlens:””Priekš manis likās intriģējošs un interesants filmas nosaukums “Mans mīļais karš” zem kura slēpās vienas ģimenes stāsts.”
Nacionālā Vēstures muzeja pasākums
2020. gada 22. marts
22. martā 2020. gadā projekta “Skolas somas” ietvaros 6. un 7. klases skolēni piedalījās tiešsaistes pasākumā “Kā dzīvoja senie ļaudis”, kuru organizēja Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Skolēni papildināja zināšanas par senvēstures periodu Latvijā, iepazīstot daudzveidīgus arheoloģiskos priekšmetus- ieročus, darba rīkus, sadzīves priekš metus, keramiku, rotas, apģērbu rekonstrukcijas. Pēc nodarbības skolēni vēl uzdeva lektorei sev interesējošus jautājumus.
Paldies muzeja darbiniecei Santai par interesanto stāstījumu. Skolēniem radās interese par muzeja apmeklējumu klātienē.
Koncertprogramma “Sprādziens mūzikā.”
2021. gada 12. marts
No 2021. gada 8. marta līdz 12. martam 9.-12. klašu izglītojamie piedalījās tiešsaites koncertprogrammā “Sprādziens mūzikā”. Jaunieši iepazinās ar populārākajām dziesmām no Elvisa Preslija, The Queen, Maikla Džeksona, The Beatles, ABBA, Frenka Sinatras u.c. Visi klausītāji tika iesaistīti mūzikas vēstures ceļojumā no 1920. līdz 2020. gadam: džezā, blūza ērā, svinga laikā, revolucionāros rocknroll gados, hipiju plūsmā, disko spožumā.
Paldies “Latvijas skolas somas” projektam par šo lielisko iespēju attālināti piedalīties īstā rokkoncertā.
Latvijas Nacionālo mākslas muzeja apmeklējums
2020. gada 18. oktobris
2./3. klases “Skolas somas” ietvaros 2020. gada 7. oktobrī devās mācību ekskursijā uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Muzejā tika apmeklēta bērniem pielāgota glezniecības un skulpturālo darbu izstāde.
Bērni varēja salīdzināt glezniecības stilu atšķirības, izvēlēties sev vistīkamāko gleznu, paskaidrojot, kāpēc šī glezna patīk vislabāk. Saskaitīt gleznās paslēptos lācīšus, aptaustīt skulptūras, izsekot rotaļlietu attīstībai gadsimtu gaitā.
Taktilajā rotaļu telpā tika dota iespēja noteikt skaņas cēloni, zīmēt, rakstīt muzejam vēstules. Bērni no muzeja izgāja priecīgi un apmierināti ar piedzīvoto. Patīkami bija no atsevišķiem bērniem dzirdēt par muzeja apmeklējumu kopā ar ģimeni.
9. oktobrī 11. un 12. klase apmeklēja Salaspils nacionālo botānisko dārzu. Izglītojamie piedalījās nodarbībā “Viedā oranžērija”.
14. oktobrī 6. klases izglītojamie apmeklēja Latvijas dzelzceļa muzeju un piedalījās nodarbībā “Ritekļu vēsture Latvijā 1858- 1940.”
Zinātkāres centrs Cēsīs
2020. gada 26. februāris
26. februārī 5. klases skolēni devās, Skolas somas ietvaros, mācību ekskursijā uz zinātkāres centru ” Zinoo” Cēsīs. Pirmajā ekskursijas daļā skolēni iepazinās ar ekspozīcijām, kuras bija iespējams praktiski izmēģināt, pabija kosmiskajā kapsulā un iejutās kosmonautu lomā. Otrajā ekskursijas daļā bija praktiskā nodarbība par skaņu, kuras ietvaros tika veikti dažādi eksperimenti. Ekskursija bija praktiski izglītojoša un galvenais, ka paši skolēni visu varēja aptaustīt un izmēģināt, kas arī viņiem ļoti patika. Iesakām arī citiem apmeklēt šo centru!
Foto attēlu galerijā
Sveču meistardarbnīca
2020. gada 25. februāris
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklējām sveču meistardarbnīcu Rīgā, Lāčplēša ielā 106/108.
Foto: Ligita Zvirbule
Apgūstam sveču gatavošanas tehnikas. Gatavojam sveces dažādās formās. Izstrādājam smaržīgās sveces. Lejam sveces. Mērcam sveces krāsās. Iesaiņojam sevis pagatavotās sveces, saņemam tās, kā dāvaniņas.
Pasākumā piedalās: 6. kl. – Alīna A., Una E., Diāna D., Lelde Ķ., Vera V., Artūrs K., Aleksis K., 5. kl. – Daniela B , 8.kl. – Alīna K., sk. Ligita Z.
Zinātniskā teātra izrāde
2020. gada 5. februāris
5. februārī skolā norisinājās ļoti interesants pasākums, kurā bijām gan klausītāji, gan dalībnieki. Pasākumā, kurā mūs iepazīstināja par interesantu vizuālo efektu iegūšanu kinofilmās, uzzinājām par pārsteidzošām lietām. Skolas zāle vienā mirklī pārtapa laboratorijā.
Tagad zinām, kā , izmantojot sauso ledu, var izveidot milzīgu miglu; kā izveidot neīstu sniegu, kas izskatās gluži kā tikko uzsnidzis.
Pārsteidzoši un interesanti bija saprast, kā filmās tiek veidotas brūces, rētas, zilumi un iegūtas asinis, ja tās ir nepieciešamas, pie tam, eksperiments šķita tik patiess.
Tāpat mums parādīja, kā tiek veidoti sprādzieni filmu vajadzībām.
Nodarbība kopumā bija ļoti aizraujoša un interesanta. Tajā varēja daudz ko iemācīties, uzzināt par dažādām ķīmiskām vielām un to reakcijām. Šķiet, ka visi bijām sajūsmā, tāda veida nodarbības ieteiktu jebkuram, kas vēlas uzzināt kaut ko jaunu un interesantu.
Foto: Dzintra Makarova
Foto attēlu galerijā
Filma “Dvēseļu putenis”
2019. gada 27. novembris
27. novembrī 8.- 12. klašu skolēni iniciatīvas “Skolas soma” ietvaros noskatījās vēsturisko drāmu “Dvēseļu putenis”. Jau pirms filmas skatīšanās dažādos mācību priekšmetos notika sarunas par filmu . Piemēram latviešu valodā 12. klasei tika dots uzdevums noklausīties radio lasījumu A. Grīns “Dvēseļu putenis” .Tūlīt pēc filmas noskatīšanās skolēni atzina, ka filma bija ļoti emocionāli smaga, taču ļoti vērtīga.
12. klases pārdomas, spriedumus un emocijas par filmu: “… mani emocionāli ļoti ietekmēja tieši tas, ka tika nogalināti nevainīgi cilvēki, kuri taču nevienam neko sliktu nebija nodarījuši. Filmas varoņos redzu patiesus, dzīvus cilvēkus.” Vanesa 12. klase
“Artūrs ir labs piemērs, lai saprastu, cik ļoti karš izmaina cilvēkus. Puisis atgriezās ar pavisam citu skatījumu uz dzīvi, ar apziņu, ka karā nav tikai labā un ļaunā.” Alise 12. klase
Kā pamats filmai “Dvēseļu putenis” ir notikumi no Aleksandra Grīna romāna. Filmas darbība noris 19. gadsimta pirmajā pusē. Galvenais varonis Artūrs Vanags (Oto Brantevics) savu lomu nospēlēja izcili. Viņš bija strēlnieks, kurš zaudēja savu mammu, brāli un tēvu kara laikā.
Filmai beidzoties, jutos motivēts un lepns dzīvot Latvijā kopā ar savu ģimeni un draugiem. Dinārs 8. klase
Smaga filma, bija interesanti skatīties vēsturiskas cīņas. Gundars 8. klase.
Ekskursija uz fabriku “Ādažu čipsi”
2019. gada 25. oktobris
Uzzinājām kā ražo čipsus, kādi čipsu veidi ir, uz kurieni eksportē čipsus, paši taisījām un degustējām čipsus.
Foto: Miļena Kuzņecova
Foto attēlu galerijā
Mācību ekskursija uz ,,Riekstiņiem” un Viesīti.
2019. gada 16. oktobris
16.10.19. abas vidusskolas klases brauca iepazīties ar J.Jaunsudrabiņa mājām ,,Riekstiņi” un Mazā bānīša muzeju Viesītē. Interesanta un izzinoša bija ne tikai ekskursija, bet arī pats brauciens pa rudens izkrāsoto lapu ceļu gandrīz līdz pašai Lietuvas robežai.
Mūs sirsnīgi sagaidīja gide Ilze, kas mums tēlaini pastāstija par J.Jaunsudrabiņa dzīvi un Latvijas novada –Sēlijas izloksni. Skolas somas ietvaros pasākumā ,,Neba maize pati nāca” uzzinājām kā mūsu senči strādāja, lai galdā celtu maizes kukulīti. Viesītē priecājāmies par vietējo lepnumu – mazbānīti, kur arī uztaisījām skaitu foto.
Foto: Anita Baumane
Foto attēlu galerijā
“Dirty Deal Teatro” izrādes apmeklējums
2019. gada 15. oktobris
Šā gada 15. oktobrī 1. klases skolēni devās uz teātri Dirty Deal Teatro, kur ar lielu interesi piedalījās interaktīvajā izrādē bērniem – Kā saule gadījās. Izrādē tika izspēlētas trīs teikas, kuras vēstīja kā Dievs ūdeni, zemi un cilvēku radījis. Izrādes norises laikā bērniem tika dota iespēja atbildēt uz dažādiem jautājumiem, piedalīties cepumu mīklas gatavošanā un orķestra mēģinājumā ar dažādiem virtuves piederumiem. Rezultātā visi tika pie svaigi ceptiem cepumiem.
JJSK “Meždruvas 1” viesojas Stradumuižā
2019. gada 2. oktobris
Cipariņi, Punktiņi, Burtiņi, Saulītes, Komatiņu skolēni 2. oktobrī projekta “Skolas somas” ietvaros iepazinās ar dažādiem mājdzīvniekiem. Pie mums skolā viesojās saimniecības JJSK “Meždruvas 1” saimniece ar saviem ponijiem un trušiem. Svaigā gaisā skolēniem tika piedāvātas izjādes ar ponijiem. Tāpat viņi varēja mājdzīvniekus barot, glāstīt un samīļot. Kopā mācījāmies draudzēties, priecāties, rūpēties un veidojās izpratne, ka arī dzīvnieki var būt draugi. Jaukā gaisotnē un atmosfērā skolēni guva pozitīvas emocijas!
Foto: Dzintra Makarova
Attēli fotogalerijā
Ekskursija uz ZINNO centru
2019. gada 9. oktobris
- oktobrī projekta „ Latvijas skolas soma” ietvaros 2. un 3./4. klases skolēni apmeklēja Cēsu ZINNO centru.
Ilgi gaidītā ekskursijas diena izdevās lieliska. Aktīvi pavadīts laiks, mācoties darot- tāds bija šīs dienas moto. Kas gan var būt labāks, kā iejusties īsta kosmonauta lomā, klausīties kādas skaņas veidojas uz dažādām planētām, būvēt raķeti, pētīt cilvēka orgānus, eksperimentēt ar elektriskajām spuldzītēm, braukt ar riteni un redzēt, cik kalorijas ir iztērētas. Aktivitāšu bija ļoti daudz. Katrs skolēns atklāja kaut ko jaunu, sev tīkamu. Kādu sajūsmināja „burvju” kāpnes, citu saprast, cik garš patiesībā ir basketbolists Kristaps Porziņģis, vēl kādam patika dejot un kustēties.
Tikpat aizraujoša bija arī ekskursijas otrā daļa. Skolēni ar prieku piedalījās nodarbībā par skaņu. Bērni uzzināja, kā rodas skaņa, kāpēc reizēm skaņa ir klusāka, bet ,savukārt, citreiz skaļāka. Noskaidroja, kāpēc ļoti skaļa skaņa ir bīstama veselībai.
Nodarbības noslēgumā katrs uztaisīja savu mūzikas instrumentu-ksilofonu.
Jauki pavadīta diena! Darot, pētot, noskaidrojot, eksperimentējot uzzināts daudz jauna.
Paldies skolotājām par līdzi darbošanos un prieku visas dienas garumā!
Paldies jaukajiem ZINOO centra darbiniekiem!
Visi ekskursijas foto
Ekskursija uz Rīgas zooloģisko dārzu
2019. gada 25. septembris
25. septembrī 5. un 4. klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu. Ekskursijas tēma bija “Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”. Ekskursijas maršruts un sarunas vijās caur Latvijas pilsētu ģerboņos atveidoto dzīvnieku prizmu, iesaistot skolēnus pētnieciskās aktivitātēs un darbībās. Skolēniem bija iespēja iztaustīt dažādas dzīvnieku lietas, paglaudīt dzīvniekus un izzinoši pavadīt ekskursijas laiku. Paldies skolēniem par atraktīvu iesaistīšanos diskusijās un erudīcīju. Foto: Vineta Vītola
Visi attēli galerijā
“Laimas” šokolādes radošā darbnīca
2019. gada 24. septembris
Valsts finansētā atbalsta programma “Latvijas skolas soma” skolēniem dod iespēju teorētiskās zināšanas papildināt ar klātienē dažādos pasākumos – uzņēmumos un citviet gūtu pieredzi.
Skaistā, saulainā septembra dienā, labā noskaņojumā esam ceļā uz Latvijā mīlētākā saldumu zīmola “Laima” šokolādes muzeja – radošo darbnīcu
Skolēni nodarbības gaidās. Sagatavojamies darbam – mazgājam rokas
Meistarklases ietvaros “Laimas” šokolādes muzejā pārstāvju vadībā ikvienam skolēnam tiks dota iespēja pagatavot savu šokolādes konfekti un tūlīt to nobaudīt.
Darbnīcā klausāmies norādes par darba gaitu Gatavojam savu šokolādes konfekti
Pašu gatavotās konfektes ievietojam kārbiņā, kuru glīti noformēt palīdz nodarbības vadītāja.
Tiek dota arī iespēja iepazīties ar jaunajām “Laima” ražotajām konfektēm un uz vietas iegādāties tās veikaliņā ar atlaidi.
Pasākumā piedalījās: Alīna A., Lelde Ķ., Una E., Vera V., Diāna D., Artūrs K., Aleksis K., Raivo V., Ralfs M., sk. Ligita Z.
Ekskursija uz Likteņdārzu
2019. gada 18. septembris
Pienāca saulains 18. septembra rīts, un klāt bija arī gaidītā ekskursija!
Ar skolas autobusu devāmies Kokneses virzienā. Apmēram pēc stundas nonācām vietā, kur Daugavas vidū uz salas atrodas Likteņdārzs. Gida pavadībā devāmies to apskatīt. Uzzinājām, kā šī vieta radusies un ko tā nozīmē latviešu tautai. Izbaudījām arī jauko dabu un Daugavas varenumu.
Atpakaļceļā apmeklējām Skrīveru saldumu ražotni. Noskatījāmies filmiņu par ražotnes vēsturi no pirmssākumiem līdz mūsdienām. Un tad jau arī pienāca kārta saldumu nogaršošanai! Bet pats aizraujošākais bija katra īpašā konfekte-paša rokām ietīta papīrīti!
Paldies iniciatīvei “Skolas soma”. Ekskursija bija ļoti jauka, un gribējās, lai būtu garāka! 8. klases skolēni.
Attēli galerijā
Animācijas filma „Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”
2019. gada 29. maijs
Animācijas filma bija jauka – nedaudz dīvaini zīmēti cilvēku tēli, Maskačkas ielas pat šķita kā no fotogrāfijām, bet suņi – runājoši! Ļoti interesanti un neiedomājami risinājumi ikdienas notikumiem, par kuriem mēs pat reizēm nedomājam.

Jaukā 29. maija rītā mēs, piektās un septītās klases meitenes un zēni, devāmies uz mazu, mājīgu kinoteātri „Bize” skatīties animācijas filmu „Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”.
Sapratām, ka „drauga plecs” un atbalsts vienmēr ir svarīgs ne tikai mums, cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem. Ja dzīvnieki prastu runāt….. Paldies „Skolas somai” par piedāvāto iespēju noskatīties šo animācijas filmu un tik jaukā laikā nesēdēt skolas solā!!!

Bungu aplis
2019. gada 26. marts
2019. gada 26.martā Strazdumuižas internātvidusskolā – attīstības centrā vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem pavasara ieskandināšana notika ar bungu orķestri.
Piecu klašu (Saulītes, Burtiņi, Cipariņi, Punktiņi, Komatiņi) izglītojamie piedalījās pasākumā “‘Bungu Aplis” sadarbībā ar Andžeja Grauda Bungu skolu. Īpaši sirsnīga tikšanās bērniem bija ar atraktīvo skolotāju Gunāru, kuru izglītojamie iepazina 2018.gada rudenī.
Šoreiz skolotājs Gunārs bērniem iemācīja jaunu bungu kompozīciju. Jaunrades darbs bija tieši 5 minūtes garš priekšnesums – atraktīvs, skaļš, ritmiski sarežģīts. Bungu orķestrī valdīja prieks un līksmība, līdztekus sarežģītam bungu spēlēšanas mācību momentam. Mums bija labi kopā būt “Bungu Aplī”. Paldies projektam “Skolas soma” par finansiālu atbalstu!

Attēli galerijā
Ekskursija uz Ķīmijas laboratoriju
2019. gada 22. marts
Kuram gan nepatīk pētīt un uzzināt kaut ko jaunu . Mūsu klasei tas patīk ļoti, tāpēc arī devāmies ekskursijā un ļāvāmies jauniem piedzīvojumiem.
Gids mūs ieveda neaprakstāmajā eksperimentu pasaulē. Viņš rādīja dažādus eksperimentus, kurus katrs var veikt pats, daži no tiem izrādījās arī bīstami. Daudziem no mums bija jauns atklājums, ka skābeklis ir ļoti bīstams tad, ja aizdegās.

Veicām eksperimentus ar sauso ledu, tvaiku, bija iespēja plaukstās uztaisīt ugunskuru, pētījām šķidro slāpekli, eksperimentējām ar sprādzieniem un elektrību.
Mums vislabāk patika eksperiments ar sasaldēto kukurūzas nūjiņu, kas veidoja sprādzienu. Šo eksperimentu labi varēja izprast visi, arī neredzīgie bērni. Jauki, ka mēs paši bijām procesa dalībnieki, piemēram, sadodoties rokās vadījām elektrību, pūtām balonus, kuros bija ielikti sausā ledus gabaliņi, daži no dalībniekiem pat atļāva aizdedzināt rokas ar īstu uguni. Iejūtoties īstu pētnieku lomā, laiks paskrēja ātri, visi strādāja ar lielu azartu un interesi. Protams, pēc šādas nodarbības ir iegūtas jaunas zināšanas un prasmes.
Attēli galerijā
“Zili brīnumi” paraugdemonstrējumi
2019. gada 19. februāris
Strazdumuižas internātvidusskolas- attīstības centra vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem 19. februārī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 7., 8. klases skolēni piedalījās fizikālos eksperimentos “Zili brīnumi”.
Skolēnu pārdomas par šo pasākumu:
Samanta “Šis pasākums bija ļoti interesants. Man ļoti patika aukstie dūmi. Visvairāk man patika blīkšķis. Šādu pasākumu varētu rīkot vēl, jo daudz var uzzināt par fiziku. ”
Jānis P. “Es uzzināju daudz ko jaunu, piemēram, es nevarēju iztēloties kā 7 lielus balonus var ielikt vienā katlā, vai arī kas notiek ieliekot mašmalonus šķidrajā slāpeklī.”
Deniss “Mani ļoti iepriecināja šis pasākums, jo es ieguvu daudzas, jaunas zināšanas.”
Agnese “Man patika eksperimenti ar sauso ledu. Mēs veidojām aukstus dūmus.”
Jānis G. “Mums iedeva mazus katliņus, kur iebēra sauso ledu un pielēja verdošu ūdeni un sākās maģija- uzradās smagie tvaiki. Vēlāk pie sausā ledus pielēja feirī un smagie tvaiki pārvērtās par burbuļiem, kuros bija tvaiks. Vēlā mūs uzcienāja ar garāžas saldējumu, kurš bija vislabākais saldējums pasaulē. Es vēlētos ieraudzīt kaut ko līdzīgu tam vēlreiz.”
Alīna “Es domāju, ka vajag rīkot šādus pasākumus, jo bērniem ir interesanti un aizraujoši un uzzin kaut ko jaunu!” Paldies sakām projektam “”Latvijas skolas soma” par finansiālo atbalstu!
“Zili brīnumi” foto galerijā
Liepājas teātra viesizrādes ,,Dželsomīno Melu zemē” apmeklējums
2019. gada 18. februāris
Programmas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros pirmdien, 18. 02. 2019., plkst. 14:00 VEF Kultūras pilī Liepājas teātra viesizrādi ,,Dželsomīno Melu zemē” noskatījās un noklausījās mūsu skolas 1.a, 1., 2./3., 4. klašu (1., 2. grupas) audzēkņi kopā ar savu 1.a klases audzinātāju Sarmīti Beinaroviču, 1. klases audzinātāju Vinetu Krūmiņu,
2./3. kl. audzinātāju Dzintru Pokuli, 4. klases audzinātāju Jolantu Reinvaldi, 1. grupas audzinātāju Kristīni Saliņu, 2. grupas audzinātāju Daci Izotovu, sporta skolotāju Vinetu Priedi, sociālo pedagoģi Inetu Loginovu, 1.a kl. audzēkņa Artūra mammu Elitu. Lugas starpbrīdī pastaigājāmies pa plašajām VEF Kultūras pils telpām, aplūkojām gleznu izstādi, dalījāmies gūtajos iespaidos par aizraujošās lugas 1. cēlienu.

Attēli galerijā
Radošā darbnīca – stikla apgleznošana, 5. klase
2019. gada 13. februāris
13. februārī ierodamies Grīziņkalnā, stikla mākslas studijā “Glass Point”, kur mūs sagaida divas jaukas nodarbību vadītājas. Tiekam informēti par to, ko nodarbībā darīsim un ar kādiem instrumentiem darbosimies. Apgūstam stikla griešanas, atdalīšanas iemaņas. Skicējam savas ieceres uz papīra, tad griežam stiklu, atdalām nepieciešamās detaļas no stikla pamatnes. Visbeidzot, no izgrieztajām detaļām saliekam iecerēto, izmantojot līmi detaļas līmējam pie stikla pamatnes, un atstājam ievietošanai krāsnī, kur darbiņi kušanas rezultātā iegūs interesantu krāsu un līniju gammu. Izglītojamie ar interesi iesaistās, plāno, skicē, veido, uzdod jautājumus.

Attēli galerijā
Paldies, par interesanto pieredzi darbā ar stiklu “ Glass Point” darbiniecēm!
Valsts dibināšanas simtgades koncerts
2018. gada 15. novermbris
Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros šī gada 15. novembrī 1.- 12. klašu skolēni un skolas darbinieki piedalījās svētku koncertā “Es ieviju dižu dziesmu savas tautas vainagā…” par godu Latvijas Republikas valsts dibināšanas 100. gadiem. Koncertu papildināja profesionālie mūziķi Juris Kaukulis un Jauno Jāņu orķestra dalībniece Ieva Strode.
Kinofilmas “Paradīze 89” apmeklējums
2018. gada 7. nobembris
Projekts “Latvijas skolas soma” sniedz mums iespēju apmeklēt dažādus kultūras pasākumus saistītus ar Latvijas simtgadi.
5. klases skolēni ar klases audzinātāju L. Zvirbuli 7. novembrī devās uz kinoteātri “Bize” noskatīties filmu “Paradīze 89”.
Skolēni uzzināja par pārmaiņām Baltijas valstīs, par tā laika politisko stāvokli. Saprata “Baltijas ceļa” nozīmi, kad cilvēki sadevās rokās visās trijās Baltijas valstīs, apvienojās cīņā par brīvību.
Skolēnus izbrīnīja veikalu tukšie plaukti un rindas pēc precēm, kad tās tika pievestas.
Pēc šīs filmas noskatīšanās skolēniem radās daudz jautājumu par pagājušajiem laikiem, kurus turpināja apspriest mācību procesā.
Interaktīvā nodarbība Motoru muzejā
2018. gada 2. novembris
Strazdumuižas internātvidusskola- attīstības centrs vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem no 2018. gada septembra ir iesaistījusies iniciatīvā „Latvijas skolas soma”.
Dienas ir dažādas, saulainas un pelēkas, jautras un skumjas. 2. novembra rīts bija gaišs un priecīgs, jo mēs 8. klases audzēkņi kopā ar klases audzinātāju devāmies ekskursijā uz Motormuzeju.
Kad izkāpām no 15. autobusa, ieraudzījām lielu, modernu ēku. Dinārs visiem pastāstīja, ka ēka vizuāli atgādina automašīnas radiatoru. Jaunā ēka tiešām bija iespaidīga. Motormuzejā mūs sagaidīja draudzīgs gids, ar kuru kopīgi devāmies uz pirmo nodarbību.
Mums tika parādīta prezentācija par elektrību un gaisu, kam sekoja praktiska nodarbība, no dažādiem spārnu modeļiem bija jātaisa vēja ģeneratori. Kad spārni tika uztaisīti, pielikām tos pie rotora un pārbaudījām to spēku. Pēc pārbaudes secinājām, ka ģeneratori darbojas ar dažādu spēku. Sapratām, ka ģeneratori ražo elektrību, pie tam, jo milzīgāki ģeneratora spārni, jo lielāku enerģijas daudzumu tiem būtu jāražo, taču veiktajā eksperimentā izrādījās, ka ātrāk griežas ģeneratori nevis ar lielākajiem spārniem, bet gan tie, kuri precīzāk izgriezti un salīmēti. Šoreiz tie bija Gundara un Jakova veidotie vēja ģeneratora spārni. Sapratām, ka darbs jāveic rūpīgi, kvalitāte ir ļoti nozīmīga jebkurā darbā. Eksperimentējot svarīgi bija gan uzzināt kaut ko jaunu – veidojot, pētot, spriežot, secinot – gan gūt pozitīvas emocijas no kopā būšanas un darbošanās.
Otrajā nodarbībā gatavojām atlēcošo bumbiņu. Bļodiņā likām divas karotes līmes, pievienojām krāsvielu, tad glāzē pievienojām boraku ar ūdeni, visu sajaucām kopā. Nospiežot lieko ūdeni, katrs no klases biedriem ieguva zilu vai zaļu atlēcošo bumbiņu, atkarībā no izvēlētās krāsvielas, ko kā suvenīru katrs ņēmām līdzi. Šajā brīdī jutāmies kā īsti pētnieki.
Mums bija dota iespēja apmeklēt arī muzeja automobiļu ekspozīciju. Bija sajūta, ka nokļūstam citā laikā, tālā pagātnē. Ieraugot pirmo automobili, kuram bija trīs riteņi, sākumā domājām, ka tas ir velosipēds. Uzzinājām, kā attīstījusies auto vēsture pasaulē un Latvijā. Tagad zinām, ka sākot būvēt leģendārās automašīnas „Ford”, sāk attīstīties mašīnbūve, mašīnas sāka ražot lielā skaitā, tās sāka iegādāties iedzīvotāji visā pasaulē. Tāpat noskaidrojām visu par automašīnu dzinēju veidiem. Jauki, ka muzejā bija arī dažādas interaktīvās lietas, piemēram, ikkatrs varēja izbaudīt, kā strādā ātrumkārba, bija piedāvātas spēles planšetēs, piemēram, vienai mašīnai varēja mainīt izskatu, tur bija arī autobuss, kurā varēja iekāpt un sajust, ka it kā tas brauc pa īstam. Vislielākais prieks neredzīgajiem bērniem bija, ka viņiem iedeva cimdus un dažas mašīnas ļāva aptaustīt, ko viņi ar lielāko prieku darīja. Jauki, ka Latvijā ir tik moderni muzeji.
Pateicoties projektam „Skolas soma”, mēs mācījāmies darot. Kopīgi guvām pozitīvas emocijas, eksperimentējām, pētījām, secinājām, sadarbojāmies un uzzinājām daudz ko jaunu. Gaišais un priecīgaais novembra rīts bija pārvērties dzīvespriecīgā un rosīgā novembra dienā, un mēs draudzīgā noskaņojumā varējām doties mājup.