Metodiskais darbs Braila raksta attīstība un pilnveide, vienotas matemātiskā pieraksta sistēmas pārvalde

Centrā notiek konsultācijas, kurās mācību priekšmetu skolotāji apspriež vienotu Braila zīmju izmantošanas sistēmu skolā. Īpaša uzmanība tikusi veltīta matemātikā izmantojamo zīmju saskaņošanai un precizēšanai saistībā ar jaunu matemātikas mācību grāmatu 1. – 4. klasei izveides uzsākšanu. Piedaloties E. Pildavam, T. Landrai, I. Klīvei, J. Reinvaldei, S. Beinarovičai, V. Vībem izanalizējām visus matemātikas Braila pieraksta simbolus un vienojāmies, kādus saglabāt no vēsturiski izveidotajiem un kādus – mainīt. Tas tika darīts, ņemot vērā praktiskā darba pieredzi ar neredzīgajiem skolēniem (simbola atšķirība, tā uztveres ērtība, pārskatāmība, biežums), kā arī darbā izmantojamo datorprogrammu iespējas. Šī informācija tiek ņemta vērā, uzsākot matemātikas grāmatu drukāšanu sākumskolai, lai dažas izmainītās zīmes ieietu apritē.

U. Krūkliņš sadarbībā ar E. Pildavu un T. Landru izveidojis datora fontu komplektu, kur apkopotas latviešu valodā izmantojamās Braila raksta zīmes. Tas atvieglo matemātikas formulu un pieraksta sagatavošanu Braila rakstā grāmatās un darba lapās, dodot iespēju vienā dokumentā rakstīt gan redzīgo rakstā, gan Brailā.
Šrifta izdruka ir arī mūsdienīga matemātikas pieraksta apkopojums latviešu valodā.
Par atsevišķu Braila zīmju (naudas apzīmējumu pieraksts u.c.) lietojumu esam konsultējušies ar Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Braila raksta nodaļas vadītāju G. Biti.
Sadarbībā ar firmas Exeed speciālistu G. Grīntālu, LNB nodaļas vadītāju G. Biti un Centra skolotājiem U. Krūkliņu, Dz. Makarovu, I. Klīvi, T. Landru, E. Pildavu u.c. saskaņots Braila raksta digitālā atveida latviešu valodas zīmju pieraksts, kas nepieciešams Braila raksta tulkošanas programmu pilnveidei, lietošanai mācību procesā un Braila rindas (displeja) izmantošanai.

Braila raksta zīmes (PDF datne)

Braila raksta fonti (ZIP datne)