“Bērnu un jauniešu žūrija 2024” pasākums 6. – 9. klašu grāmatu ekspertiem.

2024. gada 3. oktobra pēcpusdienā Rīgas Strazdumuižas vidusskolas – attīstības centra 209. kabinetā Latvijas Neredzīgo bibliotēkas darbiniece Gundega Tabaka kopā ar mūsu skolas skolotājām Kristīni Saliņu un Daci Izotovu sapulcināja savus 6. – 9. klašu zinātkāros grāmatu ekspertus uz bērnu un jauniešu lasīšanas veicināšanas programmas “Lasi un vērtē ’24” ietvaros “Bērnu un jauniešu žūrija 2024” pirmo pasākumu šajā mācību gadā. Ar mērķi veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, saliedēt mūsu skolas aizrautīgākos grāmatu lasītājus kopīgām lasīšanas aktivitātēm un rosināt diskusijās droši paust savas domas un vērtējumu par jaunākajām grāmatām, kas pamatā domātas jauniešu auditorijai, Latvijas Neredzīgo bibliotēkas darbiniece Gundega aicināja mūs arī šogad iesaistīties ikgadējā lasīšanas veicināšanas programmā “Lasi un vērtē” un kļūt par “Bērnu un jauniešu žūrija 2024” grāmatu kolekcijas ekspertiem. Bibliotekāre Gundega pastāstīja par plānoto sadarbību ar mums šajā mācību gadā un mūsu zinātkāro grāmatu ekspertu auditorijai uzdāvināja “Lasi un vērtē ’24” informatīvos plakātus. Pasākuma turpinājumā īsumā iepazināmies ar mums saistošākajām grāmatām no šī gada kolekcijas, bet tuvāk tikām iepazīstināti ar latviešu tulkotājas Signes Viškas no vācu valodas tulkoto un mākslinieces Annas Guzellas ilustrēto austriešu rakstnieces Elizabetes Šteinkellneres romānu pusaudžiem “Papīra klavieres”(2023). Grāmatas centrā ir sešpadsmitgadīgā meitene Maija, kuras āriene neatbilst ierastajām ārējā skaistuma normām, bet kura spītīgi spurojas pret sabiedrībā pieņemtajiem stereotipiem un aizspriedumiem, saņem atbalstu no draugiem un veiksmīgi nostiprina pārliecību par sevi un savām tiesībām uz personisko laimi.16 gadus vecā Maija savas jūtas izsaka vārdos un attēlos, rakstot par savu dzīvi dienasgrāmatā, kas vienlaikus ir arī skiču burtnīca. Abas skolotājas Dace un Kristīne kopā ar bibliotekāri Gundegu, lasot priekšā šo grāmatu, rosināja mūsu pusaudžu auditoriju mēģināt ar iejūtību izturēties pret citu cilvēku pārdzīvojumiem, jūtām, ar sapratni pieņemt citādo un atšķirīgo. Mūsu pusaudži tika rosināti padomāt par to, cik lielā mērā forma, ietvars var būt svarīgāks nekā saturs, vai sociālo tīklu profila bilde ir svarīgāka par to, kas esi, ko domā, ko jūti. Bibliotekāres Gundegas iesāktā diskusija ikvienam no mums lika aizdomāties par savu uzvedību, dzīves vērtībām, attieksmi pret saviem tuviniekiem un draugiem, kā mēs katrs rūpējamies par tiem, cik saprotoši, pieņemoši un atbalstoši pret citiem patiesībā esam.

Divi skolnieki klases priekšā izritina zīmētu plakātu.

Visi pasākuma foto attēlu galerijā

Teksts un foto: Kristīne Saliņa