Komentāru nav

Mirdzas Kļavas darbi Strazdumuižas internātvidusskolā

Mirdza Kļava,
rakstniece un māksliniece
(1924)

Mirdza Kļava ir gleznojoša rakstniece, sarakstījusi četrpadsmit grāmatas, populārākā no tām: Vāverēns Toms un viņa draugi, 1976. Viņa ir sarakstījusi bērnu grāmatas: Raibā vasara 1979, Tas iesākās pusnaktī 1983, Baltā ziema,1986, Pīļuka jaunais gads (krājums),1981, Mazas pasaciņas, 1988, Jaungada pasakas (Krājums), Inga detektīvs, 1979. Viņa ir aprakstījusi bērnības atmiņas grāmatā Es dzīvoju Mūsmājās, 1977, un uzrakstījusi romānu jaunatnei romāns jaunatnei: Māra Rīgā, 1979, romāns Katram sava orhideja, 1983, garais stāsts Pelēkā māja, 1988.

Kad rakstniece sāka gleznot akvareļtehnikā 1989. gadā, viņai bija jau izdotas 12 grāmatas. Tajā pašā gadā notika izstāde grāmatnīcā “Ābelīte”. Tā bija izstāde – pārdošana un visi akvareļi tika izpārdoti. Izstāde pat tika papildināta ar jauniem darbiem, kas tapa izstādes laikā.

Vēlāk autore sāk gleznot arī ar temperu.

Vēl ir sarakstījusi bērnu grāmatu Kaķēnija, un Kopā ar Arvīdu Griguli un bez viņa, 2009.

Rakstnieces pirmā akvareļu izstāde bija grāmatu veikalā Ābelīte in 1990, tad sekoja izstādes citos grāmatu veikalos, kā arī ir bijušas gleznu izstādes Romantiskie ziedi un Gadalaiki Rīgas Centrālajā bibliotēkā Čiekurkalna filiālbibliotēkā.

Pēc sarunas ar Eināru Kvili, mākslas pedagogu, var secināt:

„Mirdza Kļava savos gleznojumos labi risina lielās krāsu attiecības. Gleznojumos ir veiksmīgi izmantotas un nokrāsas silti – vēsās. Gleznās ir spilgti ziedu krāsu laukumi un smalki niansēta zaļganā klātbūtne. Daži darbi ir ļoti viegli un gaiši, tajos baltais meklēts daudzās pakāpēs. Darbi ir skanīgi (kā Sniegpulkstenītes) un daži darbi ļoti latviski.

Gleznās ir precīzas un ļoti pārliecinošas tonālās (tumši gaišās) attiecības. Ir lineārais moments (līnijas) un ir laukumi, to attiecības. Kaut kur gluds, kaut kur izcelta faktūra, līdz ar to virsmas sāk labi saspēlēties. Darbos tuvu īstenībai un detalizēti attēlota daba.

Ļoti smalki labi toņi, saskaņoti ar rāmi. Rāmis, kā ir gleznas turpinājums un tā noformējums palīdz izcelt bildi un „izraut” no vides. Ir saprotams, ka gandrīz pabeigtu gleznu ieliek rāmī un rāmi pakāpeniski pietonē, turpinot gleznot darbu.”

Par Mirdzas Kļavas gleznošanu Einārs Kvilis piebilst: „Dažas lietas cilvēks nezinot izdara labāk nekā tāds, kas zina, tas rada drosmi.”

Izstādes:

1989 izstāde grāmatu veikalā “Ābelīte” – Rakstnieces Mirdzas Kļavas akvareļi
1990 Grāmatu veikalā Ķengarags
2009 Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālē “Strazds” – Ziedi
2011, 2012, 2013 Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālē “Čiekurkalns”- Romantiskie ziedi, Gadalaiki
2014 Latvijas Nacionālā arhīva Valsts arhīvā ģimenes grupas izstāde Radītprieks kopā ar Baibu Piku (meitu) un Tomu Lucu (mazdēlu)

 

Post a comment

Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu vākšanai. vairāk informācijas

Lai uzlabotu lapas funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu vākšanai.

Aizvert